Lenape district boys golf roundup – Trentonian - bdsthanhhoavn.com

Lenape district boys golf roundup – Trentonian

Cherokee 145, Paul VI 170: Lee Gerber shot a two-under-par 34 to lead visiting Cherokee (4-4, 1-2) to its third win in a row with a victory over Paul VI (4-8, 3-3) in an Olympic Conference interdivision match May 2.

Olympic Interdivision

May 2, Kresson Golf Club

Cherokee 145, Paul VI 170

Cherokee: Lee Gerber 34, Tommy Marshall 35, Tate Midora 38, Seth Midora 38, Trent Waraksa 38.

Paul VI: Chris Chicano 35, Jack Stiles 43, Tim Fitzgerald 43, Anthony Galiazzi 50, Matthew Duphorn 52, Mason Yost 65.

Shawnee 164, Cherokee 183: Matt Adler, Jake Hastings and Jack Ross all carded rounds of four-over-par 40 to lead Shawnee (11-0, 8-0) in a win over visiting Cherokee (4-5, 1-3) in an Olympic Conference American Division match May 3.

Olympic American Division

May 3, Medford Lakes Country Club

Shawnee 164, Cherokee 183

Cherokee: Lee Gerber 44, Tommy Marshall 45, Trent Waraksa 45, Danny Shaughnessy 49.

Shawnee: Matt Adler 40, Jake Hastings 40, Jack Ross 40, Nick Ryan 40.

Lenape 169, Washington Township 185: Andrew Dove shot a 41 as Lenape (5-6, 2-5) snapped a three-match losing streak with a victory over visiting Washington Township (8-6, 4-3) in an Olympic Conference American Division match May 3.

Olympic American Division

May 3, Ramblewood Country Club

Lenape 169, Washington Township 185

Washington Township: Noah Laliberte 45, Matt Kratchwell 45, Justin Forman 47, Brendan Fulginiti 48.

Lenape: Andrew Dove 41, Ryan Brennen 42, Jack Schwarz 42, Luke Carabasi 44.

Williamstown 168, Lenape 177: Matthew Daughtry led the way with a round of 40 as visiting Williamstown (8-5, 4-4) defeated Lenape (5-7, 2-5) for its fourth win in the last five in a nonleague match May 4.

Jack Schwarz (43) was the low man for the Indians, who suffered their fourth loss in the last five matches.

Nonleague

May 4, Ramblewood Country Club

Williamstown 168, Lenape 177

Williamstown: Matthew Daughtry 40, Cole Geatens 42, Brady Geatens 43, Andrew Michalski 43.

Lenape: Jack Schwarz 43, Andrew Dove 44, Matt Carabasi 45, Ryan Brennen 45.

Shawnee places second: Shawnee placed second overall in the Carl Arena/Al Rifkin Memorial Tournament May 5 at the Ramblewood Country Club in Mount Laurel.

Senior Jack Ross shot a one-over-par 73 to finish tied for third for the Renegades.

“It was a great day for the us,” said Shawnee coach Joe Kessler.  “I’m very proud of how we played.  Jack Ross finished third overall with a one-over-par 73. Andrew Parris played awesome shooting 77 and Matt Fish did a fine job coming in with an 84.”

Carl Arena/Al Rifkin Memorial Tournament

May 5, Ramblewood Country Club

Team Results: 1-West Windsor-Plainsboro North 223. 2-Shawnee 234. 3-St. Augustine Prep 238. 4-Rancocas Valley 240. 5-(tie) Washington Township, Absegami and Moorestown 243. 8-Pinelands 246. 9-Ocean City 247. 10-Haddonfield 248. 11-Cherokee 250. 12-West Deptford 253. 13-(tie) Bishop Eustace, Gloucester County Tech and Hammonton 255. 16-Moorestown Friends 256. 17-Lenape 257. 18-Haddon Heights 258. 19-(tie) Holy Cross Prep and Williamstown 260. 21-Cinnaminson 261. 22-Kingsway 263. 23-(tie) Paul VI, Highland, Cherry Hill East and Clearview 265. 27-(tie) Mainland, Timber Creek and Deptford 268. 30-(tie) Camden Catholic, Gateway and Egg Harbor Township 269. 34-Burlington Township 270. 35-Gloucester Catholic 272. 36-Middle Township 275. 37-Schalick 277. 38-Eastern 279. 39-Atlantic County Tech 281. 40-Triton 284. 41-Woodstown 285. 42-Haddon Township 286. 43-Delsea 287. 44-Oakcrest 288. 45-Clayton 290. 46-(tie) Vineland and Northern Burlington 297. 48-Bordentown 300. 49-Delran 302. 50-Buena 303. 51-Cherry Hill West 304. 52-Seneca 309. 53-Audubon 319. 54-Cumberland 322. 55-Pennsville 332. 56-Millville 341.

Individual Results: 1-Jerry Lu, West Windsor-Plainsboro North, 35-35-(70). 2-Matt Normand, Rancocas Valley, 37-35-(72). T3-Bob Dominy, Moorestown, 35-38-(73). T3-Jack Ross, Shawnee, 37-36-(73). 5-Nathan Guertler, Haddon Heights, 38-36-(74). T6-Owen Doyle, Absegami, 36-39-(75). T6-Hannah Puc, Moorestown Friends, 39-36-(75). T6-Ethan Trinh, West Windsor-Plainsboro North, 38-37-(75). T9-Joseph Fargnoli, Kingsway, 38-38-(76). T9-Brendan Meager, St. Augustine Prep, 36-40-(76). T11-Andrew Parris, Shawnee, 38-39-(77). T11-Justin Forman, Washington Township, 40-37-(77). T13-Tyler Smith, Holy Cross Prep, 38-40-(78). T13-Brendan Tyhanic, Pinelands, 41-37-(78). T13-Jaisal Yadav, West Windsor-Plainsboro North, 40-38-(78). T13-Tom DiGiulio, Washington Township, 39-39-(78). T17-Jamie Ciesielka, Gloucester County Tech, 38-41-(79). T17-Sean Walker, Haddonfield, 39-40-(79). T17-Xander Matik, Mainland, 39-40-(79). T17-Frank Wren, St. Augustine Prep, 38-41-(79). T21-Lee Gerber, Cherokee, 42-38-(80). T21-Tommy Marshall, Cherokee, 40-40-(80). T21-Luke Turse, Rancocas Valley, 39-41-(80). T24-Nick DeLeo, Cinnaminson, 41-40-(81). T24-Tyler McDonnell, Highland, 41-40-(81). T24-Sam Williams, Ocean City, 44-37-(81). T24-Jacob Schermerhorn, Woodstown, 38-43-(81). T27-Jack Orr, Bishop Eustace, 39-43-(82). T27-Julian Boyer, Deptford, 41-41-(82). T27-Evan Ramos, Absegami, 42-40-(82). T27-Connor Helmetag, Haddon Heights, 45-37-(82). T27-Jack Schwarz, Lenape, 41-41-(82). T27-Grace Klements, Pinelands, 42-40-(82). T27-Brady Geatens, Williamstown, 44-38-(82). T27-Cole Geatens, Williamstown, 38-44-(82). T35-Xavier Sears, Clearview, 40-43-(83). T35-Connor Eberly, Hammonton, 41-42-(83). T35-Joey Jesuele, Holy Cross Prep, 44-39-(83). T35-Jake Riggs, Middle Township, 41-42-(83). T35-Alex Bayham, Ocean City, 40-43-(83). T35-Cam Yoa, Ocean City, 44-39-(83). T35-Pat O’Hara, St. Augustine Prep, 40-43-(83).T35- Ryan Heenan, West Deptford, 44-39-(83). T35-Joe Gargin, West Deptford, 40-43-(83). T35-Joe Holwell, Timber Creek, 40-43-(83). T45-Aiden Devine, Bishop Eustace, 40-44-(84). T45-Pearse Lee, Cinnaminson, 42-42-(84). T45-Matt Morris, Haddonfield, 42-42-(84). T45-Evan Goldberg, Mainland, 44-40-(84). T45-Matt Fish, Shawnee, 42-42-(84). T50-Alex Gross, Burlington Township, 44-41-(85). T50-Brendan Burke, Clearview, 46-39-(85). T50-Jake Costello, Gateway, 41-44-(85). T50-Sam Narducci, Haddonfield, 43-42-(85). T50-Shane McSorley, Hammonton, 42-43-(85). T50-Sam Selverian, Moorestown, 44-41-(85). T50-Elvyn Liu, Moorestown, 41-44-(85). T50-Anthony Sorantino, Schalick, 43-42-(85). T58-Anthony Smoaks, Absegami, 44-42-(86). T58-Enrique Altmann, Gloucester County Tech, 42-44-(86). T58-Anant Jain, Kingsway, 43-43-(86). T58-Andrew Dove, Lenape, 42-44-(86). T58-Tom Reilly, Pinelands, 41-45-(86). T58-Chris Chicano, Paul VI, 40-46-(86). T63-Dylan Williamson, Atlantic County Tech, 44-43-(87). T63-Brian Cotter, Cherry Hill East, 45-42-(87). T63-Ethan Barroway, Cherry Hill East, 44-43-(87). T63-Colin Murphy, Gloucester Catholic, 41-46-(87). T63-Luca Gherardi, Hammonton, 45-42-(87). T63-Reid Walker, Palmyra, 38-49-(87). T63-James DeRocini, West Deptford, 48-39-(87). T70-Trey Lasperence, Burlington Township, 49-39-(88). T70-Ryan McGettigan, Camden Catholic, 48-40-(88). T70-Aidan Riley, Camden Catholic, 43-45-(88). T70-Aidan Fallon, Cherry Hill West, 43-45-(88). T70-Johnny Neveling, Egg Harbor Township, 42-46-(88). T70-Peter Lefon, Haddon Township, 44-44-(88). T70-Matt Kratchwell, Washington Township, 44-44-(88). T70-Joe Simonetti, Triton, 43-45-(88). T70-Nate Bove, Rancocas Valley, 44-44-(88). T79-Luca Canesi, Atlantic County Tech, 42-47-(89). T79-Harrison Orr, Bishop Eustace, 45-44-(89). Matt Carabasi, Lenape, 46-43-(89). T79-Alex Kwak, Moorestown Friends, 42-47-(89). T79-Jack Skiles, Paul VI, 45-44-(89). T79-Colin Kelly, Timber Creek, 45-44-(89). T84-Thomas Egan, Buena, 41-49-(90). T84-Seth Midora, Cherokee, 45-45-(90). T84-Brandon Glaspey, Cumberland, 45-45-(90). T84-Grant Zielinski, Eastern, 48-42-(90). T84-Jordan Stein, Eastern, 49-41-(90). T84-Chase Adomaitis, Egg Harbor Township, 43-47-(90). T84-Eddie Mazurkiewicz, Gloucester County Tech, 44-46-(90). T84-Evan Goodrich, Gateway, 42-48-(90). T84-Brando Bisicchia, Highland, 46-44-(90). T84-Dylan Zimmerman, Middle Township, 45-45-(90). T84-Tom Fitzgerald, Paul VI, 47-43-(90). T95-Kwanchi Lee, Cherry Hill East, 45-46-(91). T95-Josh Rivera-Cohill, Deptford, 44-47-(91). T95-Mike Oberman, Egg Harbor Township, 43-48-91. T95-Mackenzie Boyle, Gloucester Catholic, 45-46-(91). T95-Edgar Eoghan, Vineland, 47-44-(91). T100-Hunter Cannon, Delsea, 47-45-(92). T100-Skye Mada, Moorestown Friends, 48-44-(92). T100-Jack Pieloch, Northern Burlington, 45-47-(92). T103-Matt Marino, Camden Catholic, 45-48-(93). T103-Hayes Hulitt, Clayton, 47-46-(93). T103-Varsha Mudalair, Oakcrest, 50-43-(93). T106-Hayden Wiltsey, Audubon, 48-46-(94). T106-Eliott Robinson, Bordentown, 49-45-(94). T106-Ryder Wicken, Gloucester Catholic, 47-47-(94). T106-Alex Seber, Gateway, 44-50-(94). T106-Ryan Keimer, Highland, 48-46-(94). T106-Conner Casey, Pennsauken, 47-47-(94). T112-Eugene Lutz, Deptford, 46-49-(95). T112-Andrew Smith, Oakcrest, 47-48-(95). T112-Ryan Johnson, Schalick, 45-50-(95). T112-Dominic Elentrio, Seneca, 50-45-(95). T112-Vincent Persichetti, Triton, 46-49-(95). T117-Nate Weick, Cinnaminson, 50-46-(96). T117-David Jones, Delsea, 49-47-(96). Gavin McClaskey, Williamstown, 47-49-(96). T117-Matt Glynn, Timber Creek, 47-49-(96). T120-Nate Strunk, Burlington Township, 49-48-(97). T120-Jackson DeAngelo, Clearview, 51-46-(97). Bella Magno, Delran, 46-51-(97). T120-Angelo Costanzo, Schalick, 49-48-(97). T120-Jonny Morrissey, Woodstown, 45-52-(97). T124-Caleb Bennett, Clayton, 49-49-(98). T124-Campbell Swart, Seneca, 51-47-(98). T126-Chase Sticka, Bordentown, 49-50-(99). T126-Liam Boulton, Cherry Hill West, 49-50-(99). T126- T126-Christian Gaetano, Delsea, 50-49-(99). T126-Brenden Donnelly, Eastern, 47-52-(99). T126-Aidan Hinke, Holy Cross Prep, 52-47-(99). T126-Ethan Roncace, Haddon Township, 52-47-(99). T126-Camryn Bazulis, Haddon Township, 53-46-(99). T133-Kaavya Kolli, Oakcrest, 50-50-(100). T133-Jake Isaac, Pennsville, 45-55-(100). T135-Quinn Falcone, Kingsway, 49-52-(101). T135-Tyler Walsh, Triton, 50-51-(101). T137-John Corradino, Delran, 50-52-(102). T137-Riley Sadlowski, Haddon Heights, 49-53-(102). T137-Evan Rinier, Middle Township, 53-49-(102). T137-Joseph Schmitt, Vineland, 51-51-(102). T140-Liam Fallon, Cherry Hill West, 51-52-(103). T140-Collin Covington, Delran, 52-51-(103). 142-Dominic Lopergolo, Vineland, 47-57-(104). T-143-Wyatt LeLuca, Atlantic County Tech, 54-51-(105). T143-Jake Hennelly, Mainland, 53-52-(105). 145-Brodrick Murphy, Buena, 57-49-(106). T146-Dominik Eisely, Bordentown, 53-54-(107). T146-Dylan Sack, Buena, 60-47-(107). T146-John Cuniglio, Northern Burlington, 51-56-(107). T146-Emma Berry, Woodstown, 54-53-(107). 150-D.J. Somerville, Millville, 61-48-(109). 151-Blaise LaFrance, Audubon, 56-55-(111). T152-Justin Saperstein, Cherry Hill West, 57-56-(113). T152-Owen Gibson, Millville, 57-56-(113). T152-Doug Aird, Palmyra, 62-51-(113). T155-Ryan Clarke, Audubon, 56-58-(114). T155-Chase Matish, Cumberland, 52-62-(114). T155-Josh Brigham, Pennsville, 60-54-(114). 158-M.J. Herpen, Seneca, 59-57-(116). T159-Gavin Goldborough, Cumberland, 64-54-(118). T159-Cameron Morgan, Pennsville, 62-56-(118). 161-Mason Markee, Millville, 61-58-(119).

LRHSD Scores

Cherokee: Lee Gerber 42-38-(80), Tommy Marshall 40-40-(80), Seth Midora 45-45-(90).

Lenape: Jack Schwarz 41-41-(82), Andrew Dove 42-44-(86), Matt Carabasi 46-43-(89).

Seneca: Dominic Elentrio 50-45-(95), Campbell Swart 51-47-(98). M.J. Herpen 59-57-(116).

Shawnee: Jack Ross 37-36-(73), Andrew Parris, Shawnee, 38-39-(77), Matt Fish 42-42-(84).

Leave a Comment