PREP GOLF: Genesis Prep boys, St. Maries girls nab 2A district titles - bdsthanhhoavn.com

PREP GOLF: Genesis Prep boys, St. Maries girls nab 2A district titles


2A

PINEHURST — St. Maries senior Seth Swallows captured boys medalist honors with a five-over par 77 at the 2A District 1-2 tournament at Pinehurst Golf Course.

Genesis Prep won its first boys district title with a 348, followed by St. Maries with a 360.

Only the top two boys teams qualified for state next Monday and Tuesday at Falcon Crest Golf Course in Kuna.

Clark Fork’s Cole Reuter (79), Genesis Prep’s CJ Elliot (81) and Carson Rubert (85) and Lakeside’s Beau Jones (82) and Tucker Sanchez (86) also qualified for state by finishing in the top six.

St. Maries girls was the lone team to qualify for state with a 498. It was the Lumberjacks’ second straight district title.

Orofino’s Julia Grimaldo was girls medalist with a 94. St. Maries’ Sami Sindt (98) and Wallace’s Kendra Korasick (110) qualified for state individually.

At Pinehurst Golf Course

Par 72

6,052 yards

BOYS

TEAM SCORES (Top two to state) — 1, Genesis Prep 348. 2, St. Maries 360. 3, Lapwai 371. 4, Lakeside 397. 5, Clark Fork 410. 6, Logos 535.

INDIVIDUAL STATE QUALIFIERS (Top six to state) — 1, Seth Swallows, St. Maries, 77. 2, Cole Reuter, Clark Fork, 79. 3, CJ Elliot, Genesis Prep, 81. 4, Beau Jones, Lakeside, 82. 5, Carson Rubert, Genesis Prep, 85. 6, Tucker Sanchez, Lakeside, 86.

GENESIS PREP — Carson Rubert 85, Caleb Schroeder 95, CJ Elliott 81, Gabe Missamore 87, Isaiah Bateman 115.

ST. MARIES — Seth Swallows 77, Greyson Sands 89, Corbin Scheer 94, Landon Warren 100, Lance Hamblin 105.

LAPWAI — Chris Brown 92, Kross Taylor 90, AJ Ellenwood 93, Tim VanWoerkorn 96, Simon Henry 104.

LAKESIDE — Tucker Sanchez 86, Beau Jones 82, Terrance Biles 106, Jonathan Sperber 123.

CLARK FORK — Cole Reuter 79, Carter Sanroman 101, Chase Sanroman 111, Cole Sanroman 119, Zach Mueller 145.

LOGOS — Oscar Beauchamp 132, David Daniels 148, Clive Miller 123, 132.

WALLACE — Jordan Guardipee 105, Caiden Sabala 129, Robbie Morin 136.

MULLAN — Logan Doyle 129.

GIRLS

TEAM SCORES (Top team to state) — 1, St. Maries 498. 2, Lakeside 551. 3, Genesis Prep 554.

INDIVIDUAL STATE QUALIFIERS (Top three to state) — 1, Julia Grimaldo, Orofino, 94. 2, Sami Sindt, St. Maries, 98. 3, Kendra Korasick, Wallace, 110.

ST. MARIES — Hope Aasgaard 128, Sami Sindt 98, Keianna Olson 130, Emmah Spooner 142, Jaelyn Barden 145.

LAKESIDE — Dahyiitihi White 124, Katannah Marchand 152, Destiny Lowley 138, Kiona Allen 137, Shyree Lowley 169.

LAKESIDE — Kaitlyn Kelly 148, Chiara Lehman 114, Summer Nelke 141, Tabitha Douring 151.

CLARK FORK — Lily Reuter 113, Eloise Shelton 147.

WALLACE — Kendra Korasick 110, Jasmine Korasick 131, Olivia Therrian 152.

LOGOS — Emilia Meyer 116, Abby Taylor 113.

OROFINO — Julia Grimaldo 94.

LAPWAI — Ayanna Oatman 165, Charlie Cootes 147, Faith Sobotta 168.

4A

Lakeland’s Hanna

advances to state

MOSCOW — Lakeland junior Brady Hanna finished runner-up with an 82 at the 4A Region 1 tournament on Monday at the University of Idaho Golf Course, advancing to the state tournament next Monday and Tuesday at Lakeview Golf Course in Meridian.

Sandpoint’s Joey Aexel also advanced to state after shooting an 82.

Sandpoint’s Alexa Tuinstra was girls medalist with a 93, leading the Bulldogs to their third straight regional title.

Moscow’s Bryden Brown was boys medalist with a six-over 78, leading the Bears to their first regional title since 2012.

The top three individuals and winning teams advanced to state.

4A

At University of Idaho Golf Course

Par 72

6,657 yards

BOYS

TEAM SCORES (Top team to state) — 1, Moscow 346. 2, Sandpoint 348. 3, Lakeland 354.

INDIVIDUAL STATE QUALIFIERS (Top three to state) — 1, Bryden Brown, Moscow, 78. 2, Brady Hanna, Lakeland, 82. 3, Joey Aexel, Sandpoint, 82.

MOSCOW — Bryden Brown 78, Ben Mack 85, Parker Beebe 90, Cam Roeder 93, Luke Zimmer 93.

SANDPOINT — Jacob Gove 83, Jake Samuels 92, Joey Aexel 82, Merek Bauck 91, Arie VanDenBerg 101.

LAKELAND — Brady Hanna 82, Richie Thomas 100, Tristan Chamness 86, Kyler Gordon 86, Elijah Sindt 119.

GIRLS

TEAM SCORES — (Top team to state) — 1, Sandpoint 409. 2, Moscow 454. 3, Lakeland 473.

INDIVIDUAL STATE QUALIFIERS (Top three to state) — 1, Alexa Tuinstra, Sandpoint, 93. 2, Myah Parsons, Moscow, 98. 3, Taylor Mire, Sandpoint,101.

SANDPOINT — Audrey Sheffler 104, Alexa Tuinstra 93, Taylor Mire 101, Reagan Samuels 111, Claire Loutzenhiser 134.

MOSCOW — Myah Parsons 98, Marissa Lewis 119, Hayes Brown 109, Hanna Gregory 128, Emily Sanford 135.

LAKELAND — Kylie Kime 120, Gabi O’Neal 124, Karsyn Miller 109, Maddie Wiedenhoff 120, Emma Marshall 129.

3A

Bonners Ferry, Kellogg

notch district titles

BONNERS FERRY — Avery Bayer shot an 83 for Bonners Ferry to claim medalist honors at the 3A District 1 tournament at Mirror Lake Golf Course.

Bonners Ferry, the 2020 state 3A champion, won the district title for the second straight year with a 374. Kellogg was second with a 459.

Priest River’s Luke Butler shot an 84 to earn boys medalist honors.

Kellogg defeated Priest River in a playoff for the boys team title. It’s the Wildcats’ 12th straight district title.

The top two teams and four individuals advanced to the state tournament at River Bend Golf Course in Wilder next Monday and Tuesday.

At Mirror Lake Golf Course

Par 72

5,274 yards

BOYS

TEAM SCORES (Top two to state) — 1, Kellogg 370. 2, Priest River 370. 3, Timberlake 422. 4, Bonners Ferry 468.

INDIVIDUAL STATE QUALIFIERS (Top four) — 1, Luke Butler, Priest River, 84. 2, Archie Rauenhorst, Kellogg, 85. 3, Griffey Doerschel, Kellogg, 89. 4 (tie), Kameron Salesky, Priest River, Bowen Fegert, Priest River, Blake Coburn, Kellogg, 95.

KELLOGG — Archie Rauenhorst 85, Griffey Doerschel 89, Blake Coburn 95, Brodie Robinson 101, Tanner Groves 106.

PRIEST RIVER — Luke Butler 84, Kameron Salesky 95, Bowen Fegert 95, Jayce Yount 96, Hayden Stockton 101.

TIMBERLAKE — Colton Mendenhall 96, Dawson Hunt 105, Payden Devore 109, Taylor Menti 112, Reese Kozlowski 121.

BONNERS FERRY — Eli Blackmore 105, Tyson Tadlock 102, Thomas Hoggan 145, Riser Hanson 124, Chago Jimenez 137.

GIRLS

Par 72

5,274 yards

TEAM SCORES (Top two to state) — 1, Bonners Ferry 374. 2, Kellogg 459. 3, Timberlake 519. 4, Priest River 643.

INDIVIDUAL STATE QUALIFIERS (Top four) — 1, Avery Bayer, Bonners Ferry, 83. 2, Braylyn Bayer, Bonners Ferry, 87. 3, Cali Iacolucci, Bonners Ferry, 97. 4, Mia Blackmore, Bonners Ferry, 107.

BONNERS FERRY — Braylyn Bayer 87, Avery Bayer 83, Cali Iacolucci 97, Mia Blackmore 107, Holly Alexander 148.

KELLOGG — Alyssa Milliron 108, Jezzy Hall 116, Gracie Miller 123, Izzy Groves 133, Elliott Hei 112.

TIMBERLAKE — Emma Torr 113, Avery VanGundy 127, Kirstyn Edelblute 129, Emma Jenson 150, Tommi Olphie 161.

PRIEST RIVER — Brooklyn Best 143, Alexis Hunter 163, Samanta Pound 163, Emile Johnson DNF, Marley Burgess-Duquette 174.

5A

LEWISTON — The 5A Region 1 tournament was moved to this morning starting at 10 a.m. at Lewiston Country Club.

The top two teams and four individuals advance to state next Monday and Tuesday at RedHawk Golf Course in Nampa.

photo

Leave a Comment